mezzemarin logo
bizden haberler bizden haberler
beyaz efekt

DenizdenBlog

En Sağlıklı Balık Pişirme Yöntemleri

14 ARALIK 2020

en sağlıklı balık pişirme tarifleri
gri yıldız
gri yıldız
gri yıldız

Son dönemlerde balık, sofraların en aranan besinlerinden biri olmaya başladı. Özellikle Koronavirüs salgını ile bağışıklık sisteminin öneminin anlaşılması, uzmanların Omega-3, D vitamini ve minerallerin ne kadar değerli olduğu sık sık altını çizmesi balığı her zamankinden daha fazla tüketilir hale getirdi. mezzeMarin sayesinde temizleme ve hazırlama dertleri de ortadan kalkan balık çeşitleri, artık daha çok sofrada yer alıyor.

Bağışıklık sisteminden kalp sağlığına, kemik ve kas gelişiminden zihinsel fonksiyonlara dek vücudumuza pek çok faydayı bir arada sunan balıkları en yüksek besin değeriyle tüketmek için doğru şekilde pişirmek gerekiyor.

Bu yazımızda sizlere, balıktan sağlığınız için en yüksek faydayı en lezzetli şekilde alabileceğiniz pişirme yöntemlerini sıraladık.

Izgara ve Fırınlama

Bu iki yöntem de balığa yüksek sıcaklıklarda kuru ısı verilmesiyle gerçekleşiyor. Her iki yöntemde de hiç yağ kullanmadan lezzetli balıklar pişirilebiliyor. Fakat her iki yöntemde de balığı açık ateşte pişirmekten kaçınmak, pişirme zamanını olabildiğince kısa tutmak ve balığı yakmamak sağlığınız için önem arz ediyor.

Izgaradan önce balığı marine etmek, balığın yanmasını ve vücudunuzda istenmeyen etkilerin oluşmasını önleyecektir. Bazı çalışmalar balığı fırında pişirmenin kızartma ve mikrodalgaya göre daha az omega-3 yağı kaybına sebep olduğunu gösteriyorlar. Eğer balığı fırında yapıyorsanız, az miktarda zeytinyağı gibi ısı altında dayanıklı yağlar kullanmak faydalı olabilir.

Poaching ve Buharda Pişirme

Poaching, balığın su veya süt içerisine gömülerek fırında pişirilmesi yöntemidir. Buharda pişirme ise balığın sürekli buharlaşan suyun etkisiyle pişirilmesidir. Her iki yöntemde de pişirme için daha düşük sıcaklıklar kullanıldığından balığın besin değeri korunur ve zararlı bileşenlerin oluşumu azaltılır. Hem buharla pişirme hem de poaching tekniğiyle pişirmede yağ kullanılmaması balıktaki omega-3 yağ dengesinin diğer pişirme yöntemlerine göre daha iyi korunmasını sağlıyor.

Mikrodalga

Besinlerin enerji dalgaları kullanılarak pişirildiği mikrodalga tekniği, diğer tekniklere göre daha hızlı ve düşük sıcaklıklı bir pişirme yöntemi. Düşük sıcaklık, balığın içerisindeki Omega-3 yağ asitlerinin ve diğer besin öğelerinin büyük oranda korunmasını sağlıyor. Mikrodalga ile pişirmenin besinler üzerinde olumsuz bir etki yarattığını düşünen görüşler olsa da mikrodalga, balığın besin özelliklerinin en iyi korunduğu yöntemlerden biri olarak öne çıkıyor.

Vakumlu Pişirme

Vakumlu pişirme, kapalı bir kap içerisinde sıcaklık kontrollü bir su banyosunda pişirme tekniğidir. Bu teknikle pişirilecek balık, yavaş ve çok düşük sıcaklıkta pişeceği için nemi hapsederek tüm besin değerlerini koruyor. Balığı bu yöntemle pişirmek zararlı bileşenlerin oluşumunu da en aza indiriyor.

Son Söz

Uzmanların haftada en az 2 kez önerdiği balık, içerdiği faydalı öğeler ve lezzetiyle adeta sağlık deposu. Ancak kullandığınız pişirme tekniği, pişirme süresi ve kullandığınız yağ balığın besin değerini etkiliyor.

Balık için en sağlıklı pişirme yöntemleri olarak sırasıyla, vakumla pişirme, mikrodalga, fırınlama ve buharda pişirme öne çıkıyor. Tüm bunların yanı sıra yağda kızartma, balığın içerisindeki faydalı yağ asitlerini ve D vitaminlerini en aza indiren yöntem olarak görülüyor.