mezzemarin logo
bizden haberler bizden haberler
beyaz efekt

DenizdenBlog

mezzeMarin’de Her Lezzetin Hikayesi Başka

17 TEMMUZ 2020

lezzet hikayesi

Dünyanın çeşitli denizlerinden özenle seçilen mezzeMarin ürünlerinin hepsi bambaşka denizlerden ayrı hikayelerle sofranıza geliyor. İşte ürünlerimizin bazıları için derlediğimiz hikayeler;

gri yıldız
gri yıldız
gri yıldız

Uskumru

Kuzey denizlerinin en bereketli bölgeleri olan İzlanda ve Norveç’ten gelen Uskumru, soğuk sularda yaşadığı için oldukça yağlı ve lezzetli. 25 yaşına dek yaşayabilen Uskumru, omega-3 ve protein konusunda en iddialı balıklardan biri. Balık-ekmek kültürünün vazgeçilmezi olan Uskumru, kalp, beyin ve kemik sağlığı için de çok faydalı.

Karadeniz Somonu

Karadeniz yaylalarının serin sularında başlayıp Karadeniz kıyılarından sofralara uzanan bir hikaye de Karadeniz Somonu’nun hikayesi. Elit sofraların vazgeçilmezi olarak bilinen Somon, dünyanın besin değeri en yüksek balıklarından biri.

Mezgit

mezzeMarin’in pamuk etli lezzeti Mezgit sofralarınıza Avrupa’nın serin ve temiz kuzey denizlerinden geliyor. Gıda endüstrisinde en çok tercih edilen balık olan Mezgit, düşük yağ oranı ve yüksek proteinli içeriği ile sofraları süslüyor.

Hamsi

Karadeniz’in ikonik balığı hamsi, Azak Denizi’nde de bol miktarda bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın favori balığı olan Hamsi, vaktiyle ünlü Türk gezgin Evliya Çelebi’nin yazılarına konuk olmuş. Sürüler halinde gezen Hamsi yaklaşık 4 yıl yaşıyor. Hamsinin omega-3, protein ve lezzet dolu içeriği, neden adına türküler yazılan ve ülkemizin en sevilen balıklarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Karides

Balıkların ardından en çok bilinen ve en çok tüketilen deniz ürünü olan Karides, mezzeMarin’in Akdenizli lezzeti. Mersin, İskenderun, Karataş ve Yumurtalık kıyılarından gelen Karides, protein, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içermesiyle adeta sağlık deposu.

Sardalya

Adını Akdeniz kıyılarında bulunan bir İtalyan adası olan Sardinya’dan alan Sardalya, bu denizin en lezzetli balıklarından birisi. “Uzun ömür iksiri” olarak bilinen Sardalya, Avrupa Sağlık örgütü tarafından çocuklar, hamileler, sporcular için önerilen bir balık. Protein, kalsiyum, B12 ve D vitamini zengini olmasının bu şöhretinde payı büyük.