mezzemarin logo
bizden haberler bizden haberler
beyaz efekt

DenizdenBlog

Bağışıklığa Balıktan Gelen Güç; Omega-3

09 EYLÜL 2020

lezzet hikayesi

Omega-3 yağları, en başta kalp ve beyin olmak üzere pek çok vücut fonksiyonu için oldukça önem taşıyor. Fakat son dönemde Omega-3 yağlarını popüler yapan şey, salgın hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirme özellikleri.

Hastalıklara karşı bedenimizi savunan bağışıklık sistemimizin güç kaynağı olan Omega-3, sadece beslenme yolu ile temin edilebiliyor.

gri yıldız
gri yıldız
gri yıldız

En Çok Tavsiye Edilen Omega-3 Balıklarda

Besinlerin içerdiği 3 çeşit Omega-3 yağı mevcut. En çok tavsiye edilen DHA ve EPA isimli Omega-3 yağları deniz balıklarında bol miktarda bulunuyor. DHA beyin fonksiyonlarıyla, EPA ise kalp sağlığıyla ve vücutta enflamasyonu azaltmakla ilişkilendiriliyor.

Yüksek Omega-3 Kaynağı 10 Besinin 4’ü Balık

Dünya çapında pek çok sağlık kuruluşu sağlıklı bir yetişkinin günde 500 mg civarı DHA + EPA Omega-3 tüketmesini tavsiye ediyor. Peki, bu sıralar 7’den 70’e herkesin ihtiyacı olan güçlü bir bağışıklık için hayati önem taşıyan Omega-3 hangi gıdalarda bulunuyor?

En çok Omega-3 içeren 10 gıda arasında chia tohumu, ceviz, keten tohumu, soya fasulyesi, semizotu, avokado gibi gıdalar yer alıyor. Fakat yüksek Omega-3 kaynağı olarak dikkati tam 4 balıkla deniz ürünleri çekiyor.

Somon

Yağlı ve lezzetli bir balık olan somon aynı zamanda bir Omega-3 zengini. Bir porsiyon somonda 3982 mg veya 100 gramında 2586 mg Omega-3 bulunuyor.

Sardalya

Ege ve Marmara denizlerinde bol bol avlanan ve bu bölgelerde çok sık tüketilen bir balık olan sardalya, içerdiği yağlarla tam bir Omega-3 kaynağı. Sofranıza gelen 1 porsiyon sardalyada 2220 mg veya 100 gramında 1480 mg Omega-3 bulunuyor.

Hamsi

Karadeniz’in ikonik balığı hamsi aynı zamanda Türkiye’de en çok tüketilen balıkların da başında geliyor. Özellikle kış aylarında oldukça yağlı bir özellik kazanan hamsi 1 porsiyonunda 2217 mg veya 100 gramında 1478 mg Omega-3 bulunduruyor.

Uskumru

Kuzey denizlerinden gelen ve ekmek arasında sevilerek tüketilen uskumru, geldiği denizlerin soğuk suları sayesinde yüksek Omega-3 içeren bir yapıya sahip. 1 adet uskumru yaklaşık 2128 mg, 100 gram uskumru ise 1457 mg Omega-3 içeriyor.