mezzemarin logo
bizden haberler bizden haberler
beyaz efekt

DenizdenBlog

Pandemi Dönemi Sağlıklı Beslenme

21 ARALIK 2020

lezzet hikayesi

Koronavirüs pandemisi devam ederken toplumların beslenme alışkanlıklarında da değişimler olduğu gözlemleniyor. Tüketiciler, sağlıklı yaşam için organik beslenmeye ve doğal ürünlere yönelirken daha fazla spor yapmaya da özen gösteriyorlar. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan raporda doğal beslenme ve spor alışkanlıkların artmasıyla toplumların sağlıklı yaşam beklentisinin %8 oranında arttığı ifade ediliyor. 2000-2016 yılları arasındaki karşılaştırmalara bakıldığında 2000’li yıllarda Türkiye’deki ortalama sağlıklı yaşam yaşı 61 olurken, 16 yılda bu yaş ortalamasının 66’ya çıktığı belirtiliyor.

Türkiye’de kırmızı et ağırlıklı bir beslenme kültürü benimsenmiş olsa da uzmanların önerileri ve sağlıklı beslenmeye olan ilgiye bağlı olarak toplumdaki balık tüketiminin de arttığı gözlemleniyor. Özellikle koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren özelliklerin altını çizerek balık tüketiminin önemi tekrar hatırlatılıyor. Omega-3 zengini olan balık, göz ve kalp sağlığını korurken depresyon, hafıza kaybı ve Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

gri yıldız
gri yıldız
gri yıldız

Tüketicilerin koronavirüsten korunma eğilimiyle değişen tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak haftada iki kere yapılan market alışverişleri iki haftada bir yapılmaya başlandığı, tazeliğini koruyan ancak daha uzun ömürlü ürünlerin eskiye göre daha çok tercih edildiği gözlemleniyor. Pandemi öncesinde fiyat unsurunu ön planda tutan tüketiciler artık gıdanın güvenli ve taze olmasını daha fazla önemsiyor.