mezzemarin logo
sıkça sorulan sorular sıkça sorulan sorular
beyaz efekt

Sıkça Sorulan Sorular

mezzeMarin, Türkiye’nin dondurulmuş gıda alanındaki ilk kuruluşlarından Pakyürek A.Ş’nin bir markasıdır. Pakyürek A.Ş, 1975 yılından günümüze dek dondurulmuş gıda konusunda en yüksek teknolojiyi ve hijyen standartlarını uygulayan, alanının deneyimli ve köklü kuruluşlarından biridir.

mezzeMarin olarak ürünlerimizi birçok zincir markette sizlerle buluşturuyoruz. Lezzetli, kaliteli ve sağlık ürünlerimizi şimdilik BİM, FİLE, METRO ve ŞOK Marketlerde bulabilirsiniz.

Uskumru ve Mezgit ürünlerimizin menşei Norveç/İzlanda; Karadeniz Somonu, Hamsi, Sardalya, Karides, Somon Füme, Levrek ve Çipura ürünlerimizin menşei ise Türkiye’dir.

Müşterilerimizin kıymetli siparişlerini karşılamak, müşterilerimize en uygun şartlarda ve soğuk zincir taşımacılığı ile siparişlerini müşterilerimize teslim edebilmek adına, mevcut pandemi sürecinde de bütün tüketicilerin talep ettiği ve artık bir ihtiyaç haline gelen online satış kanalının hayata geçmesi için ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak adına çalışmalarımıza devam etmekteyiz.


Ürünlerimizi, sizlere daha güvenli bir şekilde ulaştırabilmek adına soğuk zincir şartlarını koruyarak özel araçlarımızla satış noktalarına ulaştırıyoruz. Lezzetli ve sağlıklı ürünlerimizi BİM, FİLE, METRO ve ŞOK Marketlerde bulabilirsiniz.

Ürünlerimizi, sizlere daha güvenli bir şekilde ulaştırabilmek adına soğuk zincir şartlarını koruyarak özel araçlarımızla satış noktalarına ulaştırıyoruz. 100 kg’dan yüksek siparişlerin nakliye ücreti tarafımıza ait olmak üzere soğuk zincir ile teslimat yapılıyor, 100 kg’dan az siparişler için nakliye bedeli uygulanmaktadır.

Ürünlerimiz Türk Gıda Kodeksi Hızlı Dondurulmuş Gıdalar Tebliği’ne göre şoklanıp, doldurulmaktadır ve muhafaza edilmektedir. Ürünlerimizin şoklanıp, dondurulmasında hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır.

Ürünlerimiz etiketlerinde belirtildiği şekilde muhafaza edilmelidir. Marine ve füme ürünlerimiz buzdolabınızda (0+4°C), dondurulmuş ürünlerimizi ise dondurucunuzda (-18°C) muhafaza edebilirsiniz.

Marine ve füme ürünlerimizi kendi ambalajları içerisinde ve buzdolabınızda, dondurulmuş ürünlerimiz ise ambalajlarını kapatarak dondurucunuzda muhafaza edebilirsiniz.

Soğuk zinciri kırmadan dondurucunuzda (-18°C) muhafaza edilen ve buzu çözülmemiş olan ürünlerimizi etiket üzerinde ki son tüketim tarihine kadar ilk gün ki tazeliğinde muhafaza edebilirsiniz.

Doğru pişirme tekniğiyle hazırlanan balıklar diyetiniz için faydalıdır. Balığınızı az yağlı hatta yağsız bir şekilde pişirilerek kilo almanızı engelleyebilirsiniz. Haşlanmış, buharda ya da ızgarada pişirilmiş balıklar diyetinize olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca balığı salata gibi diyet yemeklerinizi destekleyecek bir protein kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Dondurulmuş ürünlerimiz size, dilediğiniz balığı dört mevsim afiyetle tüketebilme imkânı sunar. Ayrıca dondurulmuş ürünlerimiz, işlenmiş ve pişirmeye hazır ürünler olduğu için size pratik ve besleyici bir öğünü çok kısa sürede hazırlama olanağı verir.

Vücudunuz için gerekli olan ama vücudunuzda üretilemeyen ve mutlaka dışarıdan almanız gereken Omega-3, sağlığınıza önemli katkılarda bulunur. Anne karnındaki bebeğin zeka gelişimi açısından önemlidir. Cilt altı bağ dokunuzu koruyarak yaşlanma ve kırışıklık karşıtı etki göstermektedir. Vücudunuzda yağ depolanmasını ve kilo alım riskinizi azaltır. Omega-3, sizi Alzheimer hastalığına karşı korur ve karaciğer sağlığınız için pek çok olumlu etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları riskini azalttığı kanıtlanmış, depresyon tedavisinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir

Sağlığınız için büyük önem taşıyan Omega-3 özellikle soğuk sularda yaşayan uskumru, sardalya, hamsi gibi yağlı balıklar da bol miktarda bulunmaktadır.

Balığınızı ızgarada pişirmek, fırınlamak veya sebzelerle buharda pişirmek balığın besin değerlerini koruduğu en sağlıklı pişirme yöntemleri olarak öne çıkmaktadır. Kızartılmış balıklar yağ çekeceği için vücudunuzun yağ ve kolesterol dengesini bozabilir.

Dondurulmuş ürünlerimizi ambalajından çıkartıp bir kap içerisinde ve buzdolabınızda çözdürebilir ya da ızgara/fırın gibi yöntemlerle pişirecekseniz akan su altında, üzerindeki buz tabakası eriyene kadar çözdürebilirsiniz.

Dondurulmuş deniz ürünleri denizden çıkar çıkmaz en taze haliyle ve düşük ısılarda dondurulduğu için tazeliklerini ve besin değerini tüketeceğiniz ana kadar korurlar. Hızlı dondurulmuş ürünler besleyici özelliklerini yitirmeden en uzun sürede hiç katkısız olarak saklarlar. Ayrıca dondurulmuş deniz ürünlerinde, bozulmaya sebep olan mikroorganizmaların üremesi, bunun sonucunda ürünlerin bozulması, besin değerlerinin kaybolması mümkün değildir. Dondurulmuş deniz ürünleri sayesinde, dilediğiniz balığı av mevsimine bağlı kalmaksızın dört mevsim boyunca tüketebilirsiniz.

Bozulmamış olduğundan eminseniz balık ve yoğurdu birlikte tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur. Beraber tüketeceğiniz dondurulmuş balık ile yoğurdun son tüketim tarihlerinin dolmamış olmasına özen gösterin. Bozulduğundan şüphelendiğiniz süt ve süt ürünlerini, balıkları tüketmemeye dikkat edin. Bunlara dikkat ederek balık ve yoğurdu güvenle ve keyifle tüketebilirsiniz.